Vides ministrs R.Vējonis iestājas pret ģenētiski modificētu kartupeļu audzēšanu Latvijā PDF Drukāt E-pasts
Saturday, 06 March 2010

Eiropas Komisija nupat, 2. martā, ir pieņēmusi lēmumu atļaut audzēt ģenētiski modificētus kartupeļus Amflora visā ES teritorijā. Šī iemesla dēļ vides ministrs Raimonds Vējonis aicina pašvaldības nekavēties un pēc iespējas ātrāk noteikt savas teritorijas par brīvām no ģenētiski modificētiem organismiem un tādējādi aizliegt savā teritorijā audzēt ģenētiski modificētus kultūraugus.

Lai arī  EK dotā atļauja attiecas uz attiecīgo kartupeļu audzēšanu tikai tehniskām vajadzībām un lopbarībai, tomēr tas rada riskus dabai, dzīvniekiem un cilvēkam. "Bīstamība ir tāda, ka šie ģenētiski pārveidotie kartupeļi var viegli sajaukties ar citām kartupeļu šķirnēm, nonākt barības ķēdē. Turklāt šajā kartupelī ievietotais gēns veido noturību pret antibiotiku kanamicīnu, ko izmanto medicīnā gan cilvēku, gan dzīvnieku ārstēšanai, līdz ar to attiecīgu slimību ārstēšana var kļūt neefektīva." brīdina R. Vējonis.

"Latvijas ražotājiem šādi ģenētiski modificēti kartupeļi vairāku iemeslu dēļ nav ne ekonomiski, ne ekoloģiski izdevīgi, tomēr tāpēc mēs nevaram justies droši, jo kādam var rasties interese audzēt šos ģenētiski modificētos kartupeļus un piegādāt tos citu valstu ražotājiem, pie mums atstājot potenciālo ilgtermiņa ietekmi uz vidi. Jāatzīmē, ka nav datu par konkrētās kartupeļa modifikācijas ilgtermiņa ietekmi. Tāpēc, lai pasargātu savus iedzīvotājus no nevajadzīgiem riskiem un veicinātu konkurētspējīgu, videi draudzīgu ekonomiku, balstītu uz šai zemei piemērotu augu audzēšanu, pašvaldībām vajadzētu pasteigties, izmantot iespēju noteikt savas teritorijas par brīvām no ĢMO", uzsver ministrs.

Kā zināms, katram Latvijas iedzīvotājam ir iespējas ierosināt savai pašvaldībai noteikt konkrēto teritoriju par no ĢMO brīvu teritoriju. Šobrīd jau 59 Latvijas pašvaldības ir pasludinājušas nodomu kļūt par no ĢMO brīvām teritorijām un vairāk nekā 12 šo perspektīvu ir nostiprinājušas ar saistošajiem noteikumiem.

 
Vēl par šo tēmu:
Sabiedrotie
 
 

 

Ķemeru velonoma

 

Latvijas Zaļā kustība

 

Zaļā brīvība