Londonas neparastākais debesskrāpis ir videi draudzīgs PDF Drukāt E-pasts
Monday, 04 April 2005

Image2004.gadā pabeigtais „pipargurķītis” – apdrošināšanas kompānijas Swiss Reinsurance Company centrālais birojs Londonā – nav tikai neparasta izskata celtne. Unikālā būve ietver progresīvas celtniecības, būvmateriālu un ēku energoefektivitātes tehnoloģijas, kuras strauji tiek pārņemtas citās pasaules jaunceltnēs.

Gan Eiropā, gan citur pasaulē strauji pieaug augstceltņu popularitāte. Pasaule ir mainījusies – ja vēl pirms dažiem gadu desmitiem augstceltnes iemiesoja neglītu šīs pasaules vareno „spļāvienu” vēsturisko pilsētu centru ainavā, tagad vērojama tendence veidot augstceltnes kā iespējami efektīvu telpas un resursu izmantošanas modeli un vienlaikus – cilvēkam draudzīgu vidi trijās dimensijās.

Londonas arhitektu Foster and Partners projektētā 180 metrus augstā 41 stāvu ēka neilgā laikā ir kļuvusi par vienu no Londonas ievērojamākajām celtnēm. Tās izskats pie taisnstūrveida celtnēm pieradušajiem šķiet bezmaz ķecerīgs. Tā atdzīvina puslīdz aizmirstos atsevišķu arhitektu – vides aktīvistu pārdesmit gadus senos sapņus par bionisko arhitektūru. Taču celtnes neparastais, laikmetu apsteigušais ārējais izskats liecina arī par tās futūristisko saturu. Šis debesskrāpis ar adresi 30 St Mary Axe ir kļuvis par pirmo videi draudzīgo debesskrāpi Londonā.

„Pipargurķītim” piemīt šādi videi draudzīgi „paradumi”:

- Automātiska ventilācijas sistēma nodrošina visā ēka labi koordinētu ventilācijas logu atvēršanos un aizvēršanos, kas saskaņota ar ārējo gaisa temperatūru un citiem laika apstākļiem. Šī sistēma ļauj ietaupīt ap 40% šai ēkai nepieciešamās enerģijas, vienlaikus nodrošinot tajā svaigu gaisu;
- Ēkas ātrijs (atklāta centrālā daļa visas ēkas augstumā) ir spirālveida – tas nodrošina gaisa cirkulāciju visā ēkā bez piespiedu ventilācijas pateicoties atšķirīgajam gaisa spiedienam dažādā augstumā;
- Debesskrāpim cauri iet gaismas aku sistēma, kas nodrošina to, ka lielākajā daļā telpu dienas laikā nav nepieciešams mākslīgais apgaismojums. Bez tam pat tuvu ēkas centrālajai daļai ir redzams lielisks skats uz ārpusi – uz Londonu.
Image- Ēkas fasādei ir divas kārtas. Starp abām kārtām uz augšu plūst biroju telpās izmantotais gaiss, nodrošinot labāku izolāciju;
- Ēkas neparastā forma nodrošina lielu biroja telpu apjomu un tai pat laikā tā minimāli aizēno līdzās esošās zemākās ēkas.
- Ēkas forma ļauj tai izturēt ārkārtīgi lielu aerodinamisko spiedienu, kas ēkai palīdz gan vētru gadījumā, gan varbūtēju terora aktu gadījumā. Aerodinamiskā ēkas forma ļauj arī ietaupīt siltumu. Tai pat laikā ēkas lejasdaļas forma ir veidota tā, ka ap „gurķīti” vētras laikā neveidojas spēcīgas turbulences strāvas, kuras parasti vērojamas ap lieliem debesskrāpjiem.

Kopumā, pateicoties savam neparastajam arhitektoniskajam risinājumam, ēka patērē par 50% mazāk enerģijas uz darbinieku, kā parasta biroju ēka.

Pasaulē organiskas formas celtnes kļūst aizvien populārākas, un iespējams, tās pārstāv nākotnes valdošo arhitektūras stilu. Ārēji līdzīgs un tomēr ļoti atšķirīgs, bet arī videi draudzīgs debesskrāpis ir uzcelts Barselonā (Torre Agbar) – sk. attēlu. Līdzīgi projekti eksistē arī citur pasaulē, tai skaitā Lietuvā (aizsāktais SBA tornis).

Resursi internetā – arhitekta mājaslapa .