Eiropā no bīstamām vielām ik gadu darbavietās mirst 74 000 cilvēku PDF Drukāt E-pasts
Monday, 23 March 2009

ImageEiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras (ES-OSHA) dati liecina, ka katru gadu Eiropā kopumā iestājas 74 000 nāves gadījumu, kurus izraisījusi saskarsme ar bīstamām vielām darbavietā.

ES-OSHA ziņojumā "Ekspertu prognoze par ķīmisko vielu riska palielināšanos" noteiktas galvenās vielu grupas, kas varētu izraisīt jaunu un pieaugošu risku darbiniekiem, veicinot slimības no alerģijas, astmas un neauglības līdz vēzim.

Bīstamas vielas ir sastopamas ne tikai ķīmijas nozares uzņēmumos, bet arī tādās nozarēs kā lauksaimniecība, slimnieku aprūpe, būvniecība un daudzos mazos un vidējos uzņēmumos (MVU), kas nav saistīti ar ķīmijas rūpniecību.

ES-OSHA dati liecina, ka aptuveni 15% Eiropas darba ņēmēju strādā ar ķīmiskām vielām ceturto daļu darbalaika, 10% ir pakļauti tvaiku ieelpošanai, savukārt 19% ir pakļauti putekļu, tvaiku un dūmu ieelpošanai darbavietā.

Saskare ar plašu ķimikāliju un citu bīstamo vielu klāstu apdraud darba ņēmēju veselību visā Eiropā, savukārt nanotehnoloģijas ir viens no riskiem, kas izraisa vislielākās bažas ekspertiem no 21 Eiropas valsts.

ES-OSHA ziņojumu sagatavoja 49 eksperti no visas Eiropas. Viņi ierindoja nanodaļiņas to vielu saraksta augšdaļā, no kurām darbiniekiem ir nepieciešama aizsardzība.

Nanotehnoloģijas tiek izmantotas, piemēram, kosmētikā un informācijas tehnoloģiju izstrādājumos. Tiek paredzēts, ka tās strauji attīstīsies globālajā tirgū.

Daudzās profesijās strādājošo āda ir pakļauta ķīmisko vielu iedarbībai, kas izraisa alerģisko slimību skaita palielināšanos. Aprēķināts, ka ķīmiskās vielas izraisa 80-90% ādas slimību, ieņemot otro vietu (13,6%) arodslimībās pēc balsta un kustību sistēmas darbības traucējumiem.

Prognozē ir norādītas arī vielas, kuras, iespējams, izraisa vēzi, piemēram, dīzeļmotora izplūdes gāzes. Savukārt informētības līmenis par reproduktīvajai sistēmai kaitīgām vielām - reprotoksikantiem - joprojām ir pārāk nepietiekams un tiek definēts kā sieviešu veselības jautājums.

Paaugstinātas bīstamības profesijas, kur darbinieki var nonākt saskarē ar bīstamām vielām, ietver atkritumu pārvadāšanu, būvniecību un apkopi, piemēram, tīrīšanu vai mājas aprūpi.

"Daudzi uzņēmumi nepievērš pietiekami lielu uzmanību bīstamo vielu iznīcināšanai vai aizstāšanai. Ķīmisko vielu riska pārvaldība ir īpaši nepietiekama mazos un vidējos uzņēmumos," norāda ES-OSHA direktors Jukka Takala.

Latvijā ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanas nozarē pērn notikuši seši nelaimes gadījumi darbā, no kuriem viens bija ar smagām sekām, liecina Valsts darba inspekcijas rīcībā esošā informācija. Vēl desmit gadījumos, veicot dažādus darbus, tika gūti ķīmiski apdegumi. 2008.gadā tika konstatētas arī septiņas arodsaslimšanas saistībā ar ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanu.

Valsts darba inspekcija aicina uzņēmumus, īpaši MVU, kuros ir saskare ar ķīmiskām vielām, pievērst īpašu uzmanību darba vides risku izvērtēšanai un pārvaldībai.

 

DELFI

 
Vēl par šo tēmu:
Sabiedrotie
 
 

 

Ķemeru velonoma

 

Latvijas Zaļā kustība

 

Zaļā brīvība