Izgudrots efektīvāks veids kā no vēja iegūt elektroenerģiju PDF Drukāt E-pasts
Thursday, 29 November 2007

Maglev vēja turbīnaPēdējā laikā tehnoloģiju attīstības vēja ģeneratoru efektivitāte ir ievērojami pieaugusi, taču tagad šajā nozarē noticis tiešām pamatīgs lēciens- ASV un Ķīnā ir radīta magnētiskās levitācijas (maglev) vēja turbīna, kas ir tik efektīva, ka viena iekārta, kuras iespējamā cena varētu būt ap 53 miljoniem ASV dolāru (ap 27 miljoni latu), spēj aizstāt aptuveni 1000 parastos vēja ģeneratorus.

Šī turbīna atšķiras no pašreizējiem rizinājumiem ne tikai ar to, ka tā rotē ap vertikālu ari, bet  arī ar to, ka tās rotējošā daļa, kas ražo elektroenerģiju, levitē gaisā, pateicoties jaudīgiem magnētiem, līdz ar to tai nav nepieciešami gultņi, kas samazina ierīces lietderības koeficientu.

Levitācijas nodrošināšanai tiek lietoti pastāvīgie (parastie) magnēti, nevis elektromagnēti, tādēļ turbīnas darbināšanai nav nepieciešama elektroenerģija.

Šīs tehnoloģijas uzturēšanas izmaksas ir ļoti zemas, bet mūža ilgums ir lielāks nekā jebkuram no šobrīd sastopamajiem vēja ģeneratoriem - izgudrotāji apgalvo, ka Maglev vēja turbīna būšot lietojama 500 gadus.

Maglev turbīnas spēj saražot enerģiju pat tad, ja vēja ātrums ir vien 1,5 m/s (praktiski bezvējš), kā arī spēj darboties pat tad, ja vēja ātrums pārsniedz 40 m/s (orkāns). Patreiz lielākie sastopamie vēja ģeneratori katrs spēj ģenerēt vien 5 megavatus elektroenerģijas, kamēr viena Maglev turbīna spētu saražot līdz pat gigavatam enerģijas, ar ko pietiktu, lai ar elektrību apgādātu aptuveni 750 000 māju.

Vēl gan ir jāpagaida zināms laiks līdz šī tehnoloģija tiks ieviesta dzīvē, taču tas var notikt ātrāk, nekā šķiet- jau šī gada 5.novembrī tika uzsākta šo turbīnu ražotnes būvniecība. Tā atrodas Ķīnas centrālajā daļā, un šī rūpnīca ražošot Maglev turbīnas ar izejas jaudu sākot no 400 līdz 5000 vatiem. ASV šādas turbīnas ražošot kompānija ar nosaukumu MagLev Wind Turbine Technologies, kas piedāvāšot lielākas un jaudīgākas turbīnas.

Virums.lv pēc DELFI.lv un ārzemju mediju materiāliem. 

 
Vēl par šo tēmu:
Sabiedrotie
 
 

 

Ķemeru velonoma

 

Latvijas Zaļā kustība

 

Zaļā brīvība