Izskaties labi, jūties slikti? Kas ir PERC? PDF Drukāt E-pasts
Wednesday, 08 August 2007

Kad Jūs uzvilkāt apģērbu, kuru noņemat no ķīmiskās tīrītavas, Jūs kādreiz pamanāt šo saldo smaržu? Nu, bet laikam tas nebija iemesls, lai uztraucēties, un pēc dažiem minūtēm Jūs aizmirsāt par to. Bet tas nav lieta, par kuru var aizmirst. Tas ir toksiska  ķīmiskas vielas smarža. Un Jūs uzvilkāt to tieši uz savu ādu.
Vajag atzīmēt, ka tieši smarža ir tas vielas raksturīga īpatnība. Tas vielas nosaukums ir perc. Citi nosaukumi ir perhloroetilēns, tetrahloretilēns, PCE.

Kas tas ir Perc?

 

Tas ir ķīmiska viela, kura ir zināma jau no 1821. gadā, kad Lielbritānijas zinātnieks Maikls Faradejs sintezēja tetrahloretilēnu. Tetrahlotetilēns ir šķidrums ar stipru, saldu smaržu. Laikā, kad daži saka, kā perc ir dabīga viela, un to saņem no aļģēm, patiesībā, saskaņā ar Vides aizsardzības aģentūras (Environmental Protection Agency's (EPA's),  tas ir pilnīgi mākslīga viela. Perc izmanto ne tikai apģērbu tīrīšanai, bet arī apavu pulēšanai, printera tintēm un citiem produktiem. Bet tomēr 85% no perc tiek izmantotas tieši apģērbu tīrīšanai.
 Perc parādījās tīrīšanas industrijā 1934. gadā. Un skaitās vislabākais tīrīšanas aģents, salīdzinoši ar agrāk lietojamiem aģentiem , kuriem pamatā bija nafta. Perc popularitāte arī paaugstinās naftas trūkumu dēļ pēc II Pasaules kara. Tādejādi perc kļuva par vispopulārāko tīrīšanas atšķaidītāju ASV.

 

Perc ietekme uz veselību


Ķīmiskas vielas ietetekmi uz veselību var sadalīt divos punktos: ietekme pēc ilgstoša kontakta un ietekme pēc īstermiņa kontakta. Arī ir dažādi ietekmes sfēras: saskare ar ādu, nokļūšana acīs, ieelpošana, norījošana un citi.
Akūtīvi efekti, kurus var izraisīt perc ir: elpceļu un acu kairinājums, nieres disfunkcija, neirologiskie bojājumi (uzvedības un garasstavokļa mainīšana, reiboni, galvas sāpes, miegainība)
Ilglaicīga ieelpošana var izraisīt sirds aritmiju un aknu bojājumus.
Pamatoties uz pētījumu, kurā piedalījās ķīmiskas tīrītavas darbinieki, saskare ar perc var palielināt risku saslimt ar barības vadu, nieres, plaušu un aizkuņģa dziedzeras vēzi. Bet vajag arī atzīmēt, kā pētījuma nebija uzskaitīti tādi faktori, kā pētījumu cilvēku smēķēšana un alkohola dzeršana.

 

Perc alternatīvas

 

Ir daudz perc alternatīvu. Visgalvenākie no tam ir CO2, silicijs un mitra tīrīšana. Un tas alternatīvas tiešam mazāk ietekme uz vidi un uz cilvēka veselību.
Bet galvenais šķērslis ir nauda. Mazie uzņēmumi, bet ķīmiskas tīrītavas pārsvara ir mazie uzņēmumi, nevar atļauties nopirkt dārgas iekārtas. Silicija iekārtas maksā apmēram par 10000$ vairāk nekā Perc iekārtas, bet CO2 tehnoloģijas ir vēl dārgāk.
Bet ko var izdarīt parastais cilvēks- ķīmiskas tīrītavas klients? Visparastākais, ir palūgt jūsu apģērba tīrīšanai izmantot mitru tīrīšanu, nevis sausu, gandrīz visas ķīmiskas tīrītavas piedava tādu iespēju.

 

 

Virums.lv pēc environmentalchemistry.com materiāliem.

 
Vēl par šo tēmu:
Sabiedrotie
 
 

 

Ķemeru velonoma

 

Latvijas Zaļā kustība

 

Zaļā brīvība