Zeme ir mazāka nekā bija domāts PDF Drukāt E-pasts
Monday, 10 September 2007

Image Jaunākie veiktie mērījumi atklāj ka, Zeme ir mazāka nekā bija domāts līdz šim, taču ne daudz mazāka. Ja Jūs plānojat ceļot apkārt Zemeslodei, Jūsu ceļojums būs tikai par 2,5 milimetriem īsāks nekā Jūs domājat.

Neskatoties uz to, ka starpība ir niecīga, eksperti uzskata ka tas var būt ļoti svarīgi, lai noskaidrotu ūdens līmeņa paaugstināšanos un globālās sasilšanas efektu. Izmantojot dažādas sarežģītas metodes un ierīces, starptautiskā pētnieku komanda pēdējos divus gadus veica Zemes plaisu mērījumus, novērojot, kā tās mainās un salīdzināja iegūtos datus ar datiem kas bija iegūti 2002.gadā.

Pētījumi arī parādīja, ka viskustīgākā vietā uz Zemes ir Klusa okeāna dibens. Tas pārvietojas ziemeļrietumu virzienā apmēram par 5 cm gadā. Tajā pašā laikā liela Skandināvijas daļa katru gadu paceļas par 5- 8 mm augstāk virs jūras līmeņa.

Jūs varat uzdot jautājumu, vai tiešam ir svarīgi zināt Zemes izmēru līdz milimetriem? Atbilde ir JĀ, joīpaši, ja kontinentam, uz kura Jūs dzīvojiet draud applūšana.

Ja ledāji turpinās kust, vai sāksies Amazones baseina upju ūdens pastiprināta iztvaikošana, tad šie jaunie mērījumi palīdz zinātniekiem precīzi novērtēt visas šo parādību izraisītās sekas, un, iespējams, cīnīties ar tām.

Zinātniekiem, kuri grib noskaidrot, kāpēc ūdens līmenis paaugstinās par vienu milimetru gadā, ir svarīgi, lai mērījumi, kas veikti uz zemes būtu tikpat precīzi, kā tie, kas veikti uz ūdens. Jaunie mērījumi ļauj zinātniekiem kontrolēt tendences, kas bija atklātas agrākajos pētījumos.

 

Virums.lv pēc  "National geographic" materiāliem.

 
Vēl par šo tēmu:
Sabiedrotie
 
 

 

Ķemeru velonoma

 

Latvijas Zaļā kustība

 

Zaļā brīvība