DELFI: Nanoģenerators, jeb spēkstacija kniepadatas galviņas izmērā PDF Drukāt E-pasts
Friday, 20 April 2007

Image Aprīļa sākumā zinātnieki no Džordžijas tehnoloģiju institūta (ASV) demonstrēja jauna veida elektriskās strāvas ģeneratorus, kas elektrībā spēj pārvērst ultraskaņu, sīkas mehāniskās vibrācijas vai pat asis plūsmas enerģiju, ziņo portāls Delfi.lv .

Šīs nelielās spēkstacijas, protams, nespēs saražot tik daudz enerģijas lai darbinātu elektrisko apgaismojumu vai ūdens sildītāju. Nanoģeneratori nākotnē varētu atrast pielietojumu daudzās tikpat neliela izmēra ierīcītēs (piemēram dažādos elektroniskos implantos), kuras būtu nepraktiski vai pat neiespējami barot ar milzīgām, ārējām baterijām.

"Daudzi jo daudzi zinātnieki ir ieinteresēti izgatavot nanoierīces. Par to ir daudz domāts un plānots, vienīgi tas, kā pabarot šādas ierīces, līdz šim bija neatrisināta problēma. Mūsu nanoģenerators ļauj savākt un pārstrādāt enerģiju no daudz dažādiem avotiem, lai pēc tam to pārvērstu elektriskajā strāvā, kas arī darbinātu šīs nanoierīces," - Congs Lin Vangs, Džordžijas tehnoloģiju institūta nanoģeneratoru projekta vadītājs.

Nanoģeneratori izmanto daudzus īsus, vertikāli izvietotus cinka oksīda vadiņus un kustīgu elektrodu. Lin Vangs apgalvo, ka šiem vadiņiem ir unikālas pusvadītāju īpašības un tie, nelielu vibrāciju vai ultraskaņas iekustināti, rada elektrisko strāvu. Turpmāk uzlabojot nanoģeneratoru uzbūvi, Lin Vangs cer arī būtiski uzlabot to efektivitāti un jaudu. Zinātnieks tic, ka viņa ierīcei ir potenciāls saražot pat četrus vatus uz kubikcentimetru - vairāk nekā pietiekoši dažādu miniatūro ierīcīšu elektroapgādei. Lin Vangs arī uzskata, ka nanoģeneratori var tikt izmantoti lielāku elektronisko ierīču apgādei ar elektrisko strāvu - "Ja nanoģeneratorus iebūvētu, piemēram, jūsu apavos, to saražotā enerģija jums ejot būtu pietiekama arī lielāku elektronisko ierīču darbināšanai."

Grūti spriest, ko zinātnieks ar vārdiem "lielākas elektroniskās ierīces" domājis, bet ja ar to pietiks, lai, piemēram, mierīgi pastaigājoties, uzlādētu mobilā tālruņa vai mp3 atskaņotāja akumulatoru, izgudrojums varētu kļūt noderīgs arī pavisam normāliem ļaudīm, kam gar nanoierīcem, lai kas tās arī būtu, nav nekādas daļas.

 

DELFI