Zaļā kustība kritiski vērtē 'Cemex' ieceri izmantot atkritumus kā kurināmo PDF Drukāt E-pasts
Thursday, 05 April 2007

Image Iepazīstoties ar jaunās SIA „Cemex” cementa rūpnīcas ietekmes uz vidi novērtējuma darba ziņojumu, Latvijas Zaļā kustība secinājusi, ka rūpnīcā papildus akmeņoglēm, petrokoksam un dabasgāzei kā kurināmo cementa ražošanas procesā plānots izmantot arī sadzīves un rūpnieciskos atkritumus.

Cementa ražošanas kaitīgā ietekme uz vidi un rūpnīcas tuvumā dzīvojošiem cilvēkiem ir saistīta ar paaugstinātām sēra dioksīda, kā arī putekļu PM10 un dioksīdu emisijām, norāda Latvijas Zaļā kustība.

Turklāt ietekmes uz vidi novērtējuma darba ziņojumā norādīts, ka līdz ar jaunās rūpnīcas izveidi, gaisa piesārņojums ar sēra dioksīdu palielināsies 10-20 reizes, savukārt, nanotonnāžas bīstamo vielu koncetrācija vispār netikšot mērīta. Latvijas Zaļā kustība uzskata, ka ziņojumā nepietiekami izvērtēta atkritumu dedzināšanas izmantošanas ietekme uz vides kvalitāti, jo dedzinot atkritumus, ir liela iespējamība, ka palielināsies dioksīnu koncentrācija emisijās.

Tas saistīts ar faktu, ka ne sadzīves, ne rūpnieciskie atkritumi nav viendabīgi un rūpnīcā uzstādītie filtri nevar aizturēt visus kaitīgos savienojumus, kas rodas sadedzināšanas procesā. Turklāt Latvija līdz šim konceptuāli nav atbalstījusi atkritumu dedzināšanu kā pārstrādes metodi, un līdzīga pieeja būtu jāpiemēro arī šajā projektā.

Arī Eiropas Komisija un Eiropas Parlaments ir norādījuši, ka atkritumu dedzināšana nav uzskatāma par veidu enerģijas ražošanai. Latvijā ir jāveicina ilgtspējīga atkritumu apsaimniekošana, tai skaitā atkritumus pēc iespējas minimizējot, veicinot otrreizējo izmantošanu vai pārstrāde, bet ne dedzināšanu!

Virums.lv pēc Latvijas Zaļā kustības materiāliem.

Ilustrācijai izmantots attēls no Latvijas Zaļās kustības mājas lapas. 

 
Vēl par šo tēmu:
Sabiedrotie
 
 

 

Ķemeru velonoma

 

Latvijas Zaļā kustība

 

Zaļā brīvība